Archetypy w Magic: the Gathering

Kontynuując serię opisującą podstawy w grze Magic: the Gathering, dziś opowiem o makro-archetypach. Na pewno spotkałeś się drogi Czytelniku z określeniem „archetyp„. Dość często jest to słowo synominizowane po prostu z „talią”. Taka talia jak Burn jest określana archetypem, strategią, talią, konstrukcją. Kiedy przeglądasz analizy mety, widzisz podział na archetypy i tam właśnie widnieją konkretne talie.
Dziś natomiast chcę zwiększyć poziom uogólnienia, spojrzeć z jeszcze wyższego pułapu – przeanalizować koncept makro-archetypów.
Prawdopodobnie najlepiej opisał to Patrick Chapin w swojej książce Next Level Deckbuilding, w grafie ze strony 141:
Makro-archetypy, graf i analiza konceptu
W powyższym, mamy podział na cztery makro-archetypy, których odcienie dzielą się dalej na szesnaście.
Na wielu stronach znajdziesz różną liczbę takich makro-archetypów, więc tu przedstawię moją, czyli to, co uznaję za podstawowe pięć.
Zanim przejdziesz dalej, chcę przedstawić jeszcze dwie ważne kwestie. Pierwszą jest to, że w dzisiejszym Magicu, szczególnie w starszych formatach, jak modern te różnice się zacierają. Odwieczne są dyskusje, czy Burn to combo, czy aggro; a modernowy Tron to controla, prison, rampa, combo, czy jeszcze coś innego. Niestety, talie nie są grubo ciosane i jest w nich masa niuansów, co przeszkadza w dokładnej klasyfikacji.
Ostatnia kwestia to – po co to komu? Po co mi znać te nazwy, opisy i klasyfikacje talii do tych kategorii? Uważam, że poza byciem „ciekawostką”, ma to przełożenie praktyczne. Kiedy grasz przeciwko nowej talii i musisz się przesideboardować, może być Ci trudno dopasować podejście do tej konkretnej talii – w końcu widzisz ją pierwszy raz. Jeśli jednak dasz radę przypisać ją do jednej z paru szerokich kategorii, biorąc pod uwagę kilka najbardziej uwydatnionych cech, będzie Ci znacznie łatwiej reagować. Tym samym, jeśli Ty grasz nową talią i wiesz w jakim obszarze się znajduje, pomoże Ci to w nawigowaniu, znajomości jej ogólnej strategii oraz tego, czego możesz się spodziewać od przeciwników.