7 min read

Realny wpływ Dominarii United na modern i pioneer

Które karty z DMU przebiły się do moderna i pioneera? Dowiedz się, jak zmieniły się najpopularniejsze formaty po wyjściu najnowszego dodatku do MtG.
Realny wpływ Dominarii United na modern i pioneer

Dominaria United kontynuuje trend drukowania w standardowych setach kart, które wchodzą do starszych formatów constructed. Od kiedy Liliana of the Veil została odkryta w sezonie spoilerowym wiadomo było, że wejdzie do pioneerowego RB. Jednak wpływ DMU nie ograniczył się do samej Lili. Oprócz bycia mocnym dodatkiem do topowego decku, Liliana of the Veil razem z Guardian of New Benalia zbudowały nowy archetyp, jakim jest Orzhov Greasefang.

Dominaria United – pioneer – wpływ dodatku na format

Orzhov Greasefang – pioneer

Mainboard: (60)
Liliana of the Veil
The Wandering Emperor
Greasefang, Okiba Boss
Guardian of New Benalia
Raffine’s Informant
Serra Paragon
Stitcher’s Supplier
Duress
Thoughtseize
Vanishing Verse
Parhelion II
Skysovereign, Consul Flagship
Brightclimb Pathway
Caves of Koilos
Field of Ruin
Godless Shrine
Hive of the Eye Tyrant
Plains
Shattered Sanctum
Swamp
Urborg, Tomb of Yawgmoth

SIDEBOARD: (15)
Duress
Fatal Push
Go Blank
Graveyard Trespasser
Invoke Despair
Temporary Lockdown
Unlicensed Hearse

Oprócz wcześniej wspomnianych kart widzimy w deckliscie również Serra Paragon oraz w sideboardzie Temporary Lockdown. Zastanawiałem się, gdzie zagości nowy anioł i Orzhov Greasefang wydaje się dla niego idealny. To bardziej midrangowa, nie tak bardzo skupiona na kombo wersja decku. Dzięki solidnemu planowi midrangowemu jest mniej narażona na graveyard hate, a dodatkowe discard outlety sprawiają, że Parhelion II zalegający w ręce jest mniejszym problemem. Czas pokaże, która wersja Greasefang decków będzie lepsza. Na razie dużo liczniej reprezentowana jest abzanowa. W niektórych jej listach również możemy zobaczyć Liliana of the Veil.


Mono Red – pioneer

Do Mono Reda ledwie wykluwszy się z jaja wdarł się przebojem Phoenix Chick. Burniarze też nie osiągnęli jeszcze konsensusu co do najlepszej listy, ale Obosh Red, w którym pojawia się kurczaczek pojawił się w dwóch sztukach w sobotnim challenge’u.

Companion: (1)
Obosh, the Preypiercer

Mainboard: (60)
Chandra, Dressed to Kill
Monastery Swiftspear
Phoenix Chick
Soul-Scar Mage
Light Up the Stage
Skewer the Critics
Bonecrusher Giant
Play with Fire
Spikefield Hazard
Wild Slash
Kumano Faces Kakkazan
Den of the Bugbear
11 Mountain
Ramunap Ruins
Sokenzan, Crucible of Defiance
Sideboard: (15)
Goblin Chainwhirler
Obosh, the Preypiercer
Rampaging Ferocidon
Rending Volley
Soul-Guide Lantern

Ciekawe, że gracze tej wersji postanowili nie grać Lightning Strike, który został jednak przyjęty przez bardziej tradycyjne listy burna. Przewija się w nich również Jaya, Fiery Negotiator.

Phoenix Chick
Kukurykuuu!

Temporary Lockdown to karta, która wywołała mocne reakcje graczy, lecz podobnie jak Hidetsugu Consumes All nie widzi dużo gry. Może się to jednak zmienić, jeżeli bardziej popularne staną się Elfy i Gobliny, które pojawiły się w Top32 ostatnich challenge’ów za sprawą nowych lordów – Rundvelt Hordemaster oraz Leaf-Crowned Visionary. Spodziewam się jednak, że duża popularność RB Midrange, UR decków oraz Mono Red sprawi, że tego typu aggro będzie miało trudność z przebiciem się. Dodatkowo Bant Spirits jest o pół tieru, a Humans o cały tier lepsze od nich. Czas jednak pokaże. Zarówno Elfy, jak Gobliny zyskały lorda, który jednocześnie jest card advantage enginem, jak również niezwykle mocnym efektem.

Leyline Binding

Leyline Binding to karta, która natychmiast znalazła sobie miejsce w modernie, ale również w pionierze znalazły się talie, które ją wykorzystują. Naturalnym miejscem dla niej jest deck oparty na Fires of Invention oraz Enigmatic Incarnation.

Companion: (1)
Yorion, Sky Nomad

Mainboard: (80)
Agent of Treachery
Archon of Sun’s Grace
Callous Bloodmage
Deputy of Detention
Eidolon of Rhetoric
Glasspool Mimic
Gloomshrieker
Kenrith, the Returned King
Knight of Autumn
Moon-Blessed Cleric
Renegade Rallier
Skyclave Apparition
Spirited Companion
Titan of Industry
Yorion, Sky Nomad
Commune with Spirits
Chained to the Rocks
Enigmatic Incarnation
Fable of the Mirror-Breaker
Fires of Invention
Leyline Binding
Nylea’s Presence
Omen of the Sea
Trial of Ambition
Barkchannel Pathway
Branchloft Pathway
Brightclimb Pathway
Darkbore Pathway
Dreamroot Cascade
Forest
Godless Shrine
Indatha Triome
Ketria Triome
Mana Confluence
Overgrown Farmland
Raugrin Triome
Sacred Foundry
Savai Triome
Shattered Sanctum
Shipwreck Marsh
Steam Vents
Stomping Ground
Watery Grave
Zagoth Triome
Sideboard: (15)
Yorion, Sky Nomad
Deafening Silence
Disdainful Stroke
Mystical Dispute
Nimble Larcenist
Portable Hole
Rest in Peace
Shark Typhoon
Tolsimir, Friend to Wolves
Yasharn, Implacable Earth

Leyline Binding w tym decku pozwala jeszcze bardziej oszukać na manie, a z dużą dozą szczęścia da się go zagrać nawet w drugiej turze, zupełnie jak w modernie. Dzięki synergii z Enigmatic Incarnation, poświęcając Leyline Binding można wyszukać stwora o mana value – siedem. Stąd w decku pojawiły się Titan of Industry oraz Agent of Treachery.


Dominaria united – pioneer – pozostałe karty

Z kart, które pojawiły się również w modernie w pionierze gra też Sheoldred, the Apocalypse. Na razie walczy o miejsce w RB z Kalitas, Traitor of Ghet. Myślę, że ostatecznie Kalitas wygra tę rywalizację, ale Sheoldred ma również duży potencjał.

Pozostałe karty na razie pojawiają się sporadycznie. W sacrifice deckach można zobaczyć Braids, Arisen Nightmare, Weatherlight Compleated oraz Phyrexian Vivisector. Na razie jednak trudno powiedzieć, żeby na pewno miały gościć tam na dłużej.

Anointed Peacekeeper to karta, która była przymierzana do moderna, pojawiła się w jednym spisie humanów w slocie Brutal Cathar, ale nie sądzę, że jest to potrzebna zmiana. Może, jeśli pojawi się więcej kombo decków, którym nie przeszkadza Thalia, Guardian of Thraben.

Karty, które pewnie pozostaną w swoich deckach na dłużej to Impulse w Lotus Field combo oraz Fires of Victory w Izzet Pyromancerze. Są to jedynie minimalne ulepszenia względem wcześniejszych list.

Warto może jeszcze wspomnieć o Karn’s Sylex, które w sideboardzie Green Devotion ma szansę pograć ze względu na synergię z Teferi, Who Slows the Sunset. Dzięki Teferiemu można odtapować Sylex, aby użyć go w tej samej turze, w której wszedł na battlefield.


Dominaria United – modern – wpływ dodatku na format

W modernie wpływ Dominaria United jest oczywiście zdecydowanie mniejszy, jednak nie można powiedzieć, że znikomy. Dwie najważniejsze karty z nowego dodatku to: Rundvelt Hordemaster oraz Leyline Binding.

RB Goblins – modern

Mainboard: (60)
Boggart Harbinger
Conspicuous Snoop
Goblin Matron
Goblin Ringleader
Kiki-Jiki, Mirror Breaker
Mogg Fanatic
Mogg War Marshal
Munitions Expert
Rundvelt Hordemaster
Skirk Prospector
Sling-Gang Lieutenant
Stingscourger
Aether Vial
Auntie’s Hovel
Blightstep Pathway
Blood Crypt
Bloodstained Mire
Cavern of Souls
Den of the Bugbear
Mountain
Sokenzan, Crucible of Defiance
Swamp
Wooded Foothills
Sideboard: (15)
Alpine Moon
Blood Moon
Chalice of the Void
Fury
Goblin Cratermaker
Goblin Trashmaster
Leyline of the Void
Magus of the Moon
Thoughtseize
Void Mirror

Możliwe, że gobliny od dawna były dobre, a to, że teraz pojawiają się w większej ilości wyników z turniejów większej rangi to kwestia większej ilości graczy. Sądzę jednak, że to zasługa nowego lorda. Wpływ Rundvelt Hordemastera na grę jest ogromny. Bardzo podoba mi się, że razem z nim pojawił się w tym decku Mogg Fanatic, który działa często jako removal z cantripem.

Rundvelt Hordemaster to jednak karta, która wzmocniła tylko jeden deck. Leyline Binding pojawia się natomiast w kilku. Chyba największym prezentem jest dla Nosorożców, które dzięki niemu mają bardzo dobry removal na Murktide Regent, czy Ledger Shredder. Wprawdzie mana base na tym cierpi i raczej trudno grać wtedy Blood Moon, ale myślę, że warto, jeśli to oznacza poprawę w tym matchupie.

Leyline Binding wszedł też do niektórych decklist Indomitable Creativity, Yorion pile’i, UW kontroli, a nawet Glimpse Combo. Okazuje się, że jednomanowy, prawie uniwersalny removal jest warty wrzucenia do talii off color triomów.


Pozostałe karty z Dominaria United obecne w modernie

Ivy, Gleeful Spellthief
Czy ta mała wróżka spełni jakieś modernowe życzenia?

Oprócz Rundvelt Hordemastera do moderna przebili się dwaj inni lordowie – Leaf-Crowned Visionary oraz Vodalian Hexcatcher. Nie sądzę, żeby wpłynęli tak mocno na swoje archetypy jak goblin, jednak dwie listy Merfolków znalazły się w Top32 sobotniego challenge’a, więc może coś jest na rzeczy.


Aktualny stan moderna i pioneera po Dominaria United

To tyle, jeśli chodzi o wyniki z challenge’ów i prelimów. Oczywiście brewerzy nie śpią, a karty z DMU mają jeszcze dużo do zaoferowania. Na razie jestem zadowolony ze zmian, jakie ten dodatek wprowadził. Nic nie wydaje się zbyt mocne, jest też dużo kart z potencjałem. Bardzo chciałbym zobaczyć na przykład deck z Yotia Declares War i Meria, Scholar of Antiquity, albo Ivy, Gleeful Spellthief. Smutno tylko, że Valiant Veteran i Shadow-Rite Priest nie znalazły sobie na razie miejsca.

Korekta: Piotr Winiarczyk